Television

Today

SPRING TRAINING BASEBALL — Boston vs. Atlanta, 10 a.m. (ESPN); Seattle vs. L.A. Dodgers, 5:05 p.m. (MLBN).

NBA BASKETBALL — Miami at New Orleans, 5 p.m. (ESPN); Portland at Phoenix, 6 p.m. (NBCSNW); Milwaukee at L.A. Lakers, 7:30 p.m. (ESPN).

COLLEGE MEN’S BASKETBALL — Buffalo at Bowling Green, 3 p.m. (ESPNU); Kent St. at Akron, 3:30 p.m. (CBSSN); Georgia Tech at Clemson, 4 p.m. (ESPN2); Ohio Valley Tournament, Eastern Kentucky vs. Belmont, 5 p.m. (ESPNU); WCC Tournament, San Francisco vs. Loyola Marymount, 6 p.m. (ROOT); Virginia Commonwealth at Davidson, 6 p.m. (ESPN2); Mountain West Tournament, Boise State vs. San Diego State, 6 p.m. (CBSSN); Ohio Valley Tournament, Austin Peay vs. Murray State, 7 p.m. (ESPNU); WCC Tournament, Pepperdine vs. Santa Clara, 8 p.m. (ROOT); Mountain West Tournament, Wyoming vs. Utah State, 8:30 p.m. (CBSSN).

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL — ACC Tournament, Florida St. vs. Wake Forest, 8 a.m. (ROOT); Pac-12 Tournament, Arizona vs. California, 11:30 a.m. (PAC-12); WCC Tournament, Pacific vs. Santa Clara, Noon (ROOT); WCC Tournament, Pepperdine vs. Saint Mary’s, 2 p.m. (ROOT); Pac-12 Tournament, Oregon vs. Utah, 2 p.m. (PAC-12); Pac-12 Tournament, UCLA vs. Southern California, 6 p.m. (PAC-12); Pac-12 Tournament, Stanford vs. Oregon State, 8:30 p.m. (PAC-12).

GOLF — EPGA Tour, Qatar Masters, 3 a.m. (GOLF); PGA Tour, Arnold Palmer Invitational, 11 a.m. (GOLF); PGA Tour Champions, Hoag Classic, 3 p.m. (GOLF).

TENNIS — ATP/WTA Open 6eme Sens, 4 a.m. (TENNIS); WTA Lyon, Monterrey, 8:30 a.m. (TENNIS); WTA Abierto GNP Seguros, 5 p.m. TENNI

AUTO RACING — NASCAR Xfinity Series practice, 11:30 a.m. (FS1); NASCAR Cup Series practice, 12:30 p.m. (FS1); NASCAR Xfinity Series final practice, 2 p.m. (FS1); NASCAR Cup Series final practice, 2:30 p.m. (FS1); ARCA Phoenix 150, 4 p.m. (FS1).

COLLEGE SWIMMING — Men, Pac-12 Championships, 6:30 p.m. (PAC-12 WA).

AUSTRALIAN RULES FOOTBALL — Melbourne at Hawthorn, 12:30 a.m. (FS2); Western at Port Adelaide, 9 p.m. (FS2); Fremantle at West Coast, Midnight (FS2).

BUNDESLIGA SOCCER — Koln at SC Paderborn, 10:50 a.m. (FS2).

CURLING — Men, United States vs. Italy, 6 p.m. (NBCSN); Mixed, United States vs. Scotland, 8 p.m. (NBCSN).

Saturday

SPRING TRAINING BASEBALL — Houston vs. St. Louis, 10 a.m. (MLBN); Oakland vs. Seattle, 12:10 p.m. (ROOT).

MAJOR LEAGUE SOCCER — Columbus at Seattle, 7 p.m. (JOETV).

NBA BASKETBALL — Philadelphia at Golden State, 5:30 p.m. (ABC); Sacramento at Portland, 7 p.m. (NBCSNW).

XFL FOOTBALL — Seattle at Houston, 11 a.m. (ABC); New York at Dallas, 2 p.m. (FOX).

COLLEGE MEN’S BASKETBALL — Marquette at St. John’s, 9 a.m. (ROOT); Wisconsin at Indiana, 9 a.m. (ESPN); Auburn at Tennessee, 9 a.m. (ESPN2); Kentucky at Florida, 10 a.m. (CBS); Kansas at Texas Tech, 11 a.m. (ESPN); Georgia at Louisiana State, 11 a.m. (ESPN2); Seton Hall at Creighton, 11:30 a.m. (FOX); Colorado at Utah, 11:30 a.m. (PAC-12); UCLA at USC, 12:15 p.m. (CBS); Louisville at Virginia, 1 p.m. (ESPN); Oklahoma State at Texas, 1 p.m. (ESPN2); California at Oregon St., 1:30 p.m. (PAC-12); Mountain West Tournament, Teams TBD, 2:30 p.m. (CBS); North Carolina at Duke, 3 p.m. (ESPN); Oklahoma at Texas Christian, 3 p.m. (ESPN2); Missouri Valley Tournament, Teams TBD, 3 p.m. (CBSSN); Boston College at Florida St., 3:30 p.m. (ROOT); DePaul at Providence, 3:30 p.m. (FS1); Washington St. at Arizona St., 3:30 p.m. (PAC-12); Missouri Valley Tournament, Teams TBD, 3:30 p.m. (CBSSN); Ohio Valley Tournament, Teams TBD, 5 p.m. (ESPN2); Temple at Cincinnati, 5 p.m. (CBSSN); Butler at Xavier, 5:30 p.m. (FS1); Washington at Arizona, 7 p.m. (ESPN); West Coast Tournament, Teams TBD, 7 p.m. (ESPN2); Stanford at Oregon, 8 p.m. (FS1); West Coast Tournament, Teams TBD, 9:30 p.m. (ESPN2).

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL — Atlantic 10 Tournament, Teams TBD, 8 a.m. (CBSSN); ACC Tournament, Teams TBD, 9 a.m. (ESPNU); Atlantic 10 Tournament, Teams TBD, 10:30 a.m. (CBSSN); ACC Tournament, Teams TBD, 11:30 a.m. (ESPNU); Big East Tournament, Butler vs. Seton Hall, 12:30 p.m. (FS2); Big East, Teams TBD, 1 p.m. (FS2); SEC Tournament, Teams TBD, 2 p.m. (ESPNU); Big East Tournament, Teams TBD, 4 p.m. (FS2); SEC Tournament, Teams TBD, 4:30 p.m. (ESPNU); Pac-12 Tournament, Teams TBD, 6 p.m. (PAC-12); Big East Tournament, Teams TBD, 6:30 p.m. (FS2); Pac-12 Tournament, Teams TBD, 8:30 p.m. (PAC-12).

GOLF — EPGA Tour, Qatar Master, 1 a.m. (GOLF); PGA Tour, Arnold Palmer Invitational, 9:30 a.m. (GOLF); PGA Tour, Arnold Palmer Invitational, 11:30 a.m. (NBC); PGA Tour Champions, Hoag Classic, 2:30 p.m. (GOLF).

TENNIS — ATP/WTA Open 6eme Sens, 5:30 a.m. (TENNIS); WTA Abierto GNP Seguros, Noon (TENNIS); WTA Abierto GNP Seguros, 3 p.m. (TENNIS).

AUTO RACING — NASCAR Xfinity Series qualifying, 10 a.m. (FS1); NASCAR Cup Series qualifying, 11:30 a.m. (FS1); NASCAR Xfinity Series, Phoenix 200, 1 p.m. (FS1); AMA Supercross Daytona, 4:30 p.m. (NBCSN).

COLLEGE SWIMMING — Men, Pac-12 Championships, 6:30 p.m. (PAC-12 WA).

COLLEGE HOCKEY — Men, Colorado College at Denver, 7 p.m. (CBSSN).

MEN’S SOCCER — Premier, Bournemouth at Liverpool, 4:25 a.m. (NBCSN); Bundesliga, RB Leipzig at VfL Wolfsburg, 6:30 a.m. (FS1); Bundesliga, Hoffenheim at Schalke, 6:30 a.m. (FS2); Premier, Teams TBA, 6:55 a.m. (NBCSN); Premier, Tottenham at Burnley, 9:25 a.m. (NBCSN).

GYMNASTICS — American Cup, Women’s all-around, 9 a.m. (NBC); American Cup, 2 p.m. (NBCSN).

BOXING — PBC Main Card, Adam Kownacki vs. Robert Helenius, 5 p.m. (FOX).

MIXED MARTIAL ARTS — UFS 248 Main Card, Israel Adesanya vs. Yoel Romero, 5 p.m. (ESPN).

RUGBY — MLR, Utah at Seattle, 6 p.m. (ROOT).

Radio

Today

SPRING TRAINING BASEBALL — Seattle Mariners vs. Los Angeles Dodgers, 5:05 p.m. KGDC (AM-1320, FM-92.9).

Saturday

COLLEGE MEN’S BASKETBALL — Washington State at Arizona State, 3:30 p.m. KGDC (AM-1320, FM-92.9); Washington at Arizona, 7 p.m. KUJ (AM-1420).

Calendar

Today

PREP GIRLS BASKETBALL — Pomeroy vs. Oakesdale, at Spokane, 7:15 p.m.

COLLEGE BASKETBALL — Whitman men vs. Wisconsin-Eau Claire, at Collegeville, Minn., 3 p.m.; Whitman women vs. Wheaton, at Waverly, Iowa, 3:30 p.m.

COLLEGE BASEBALL — Whitman at La Verne, 2 p.m.

COLLEGE DISTANCE TRACK — Whitman at McMinnville, Ore., 9 a.m.

Saturday

PREP GIRLS BASKETBALL — State third-place consolation, Pomeroy or Oakesdale vs. Mount Vernon Christian or Inchellum, at Spokane, 1 p.m.; State championship final, Pomeroy or Oakesdale vs. Mount Vernon Christian or Inchellum, at Spokane, 9 p.m.

COLLEGE BASKETBALL — NCAA Division III men’s second round, Whitman or Wisconsin-Eau Claire vs. Saint John’s or Ripon, at Collegeville, Minn., 5 p.m.; NCAA Division III women’s second round, Whitman or Wheaton vs. Wartburg or Monmouth, at Waverly, Iowa, 5 p.m.

COLLEGE SOFTBALL — Southwest Oregon at WWCC, noon.

COLLEGE BASEBALL — Whitman at LaVerne, Calif., 11 a.m.

COLLEGE TENNIS — Whitman men at Whitworth, 1 p.m.; Whitworth women at Whitman, 1 p.m.

COLLEGE DISTANCE TRACK — Whitman at McMinnville, Ore., 9 a.m.

COLLEGE WOMEN’S LACROSSE — Whitman at George Fox, 1 p.m.

COLLEGE GOLF — Whitman at Dupont, Wash., TBD.

Schedules subject to change